4Kscore test jest badaniem krwi, które pozwala na indywidualną i spersonalizowaną ocenę ryzyka zachorowania na agresywnego raka prostaty. W skład 4Kscore test wchodzą 4 biomarkery (PSA, PSA wolny, PSA całkowity oraz hK2) oraz dane osobowe dotyczące wieku, wynik badania per rectum i wynik poprzedniej biopsji.
Porównanie tych danych z informacjami uzyskanymi na podstawie wcześniejszych badań, które objęły ponad 10.000 pacjentów, umożliwia nam dostarczenie lekarzom i pacjentom szacunkowej oceny indywidualnego ryzyka wystąpienia agresywnego raka prostaty pomagając w podjęciu decyzji dotyczącej przebiegu procesu diagnostycznego.
Skuteczność 4Kscore test została przebadana i potwierdzona klinicznie. Biomarkery wykorzystywane w teście 4Kscore są oparte na badaniach prowadzonych przez ponad 10 lat przez Memorial Sloan Kettering Cancer Center oraz znaczące ośrodki badawcze w Europie, którymi objęto ponad 10.000 mężczyzn z Europy i USA. Prospektywne, zaślepione badanie kliniczne przeprowadzone w 26 ośrodkach urologicznych w USA na 1.012 pacjentach wykazało porównywalne wyniki.
Udowodniono, że test pozwala na określenie rzeczywistego ryzyka wystąpienia raka prostaty u pacjenta biorąc pod uwagę patomechanizm raka oraz niezadawalające wyniki kliniczne na przestrzeni 20 lat i wykazuje wysoką czułość i wysoką negatywną wartość predykcyjną dla agresywnego raka prostaty.
Każdy mężczyzna, u którego podejrzewa się raka prostaty i u którego urolog zlecił test, by ocenić czy biopsja jest konieczna. W wielu przypadkach wynik 4Kscore test może udzielić informacji na temat łagodnej zmiany i przez to zapobiec wykonywaniu biopsji, która zawsze wiąże się z dyskomfortem pacjenta i jest obarczona skutkami niepożądanymi.
NIE NALEŻY UŻYWAĆ TESTU 4Kscore, GDY:4Kscore test uwzględnia zarówno laboratoryjne, jak i kliniczne parametry w celu określenia indywidualnego ryzyka zachorowania na agresywnego raka prostaty. Wynik jest łatwy do interpretacji. Na przykład, jeśli ryzyko oszacowane przy pomocy testu 4Kscore wyniosło 7%, oznacza to, że 7 spośród 100 pacjentów w tej samej populacji zachoruje na agresywnego raka prostaty.
Jeśli ryzyko przyjmuje wartość 20%, oznacza to, że 20 pacjentów spośród 100 znajdujących się w tej samej sytuacji zachoruje na agresywnego raka prostaty.
Aby wykonać 4Kscore test należy odbyć konsultacje urologiczną w lecznicy Onkolmed, podczas której lekarz ostatecznie zdecyduje o konieczności wykonania tego badania.
W określonym dniu pobrana zostanie krew do badania. Analiza próbki odbywa się w ośrodku gdzie opracowano 4Kscore test.
Lekarz zlecający badanie po kilkunastu dniach otrzyma wynik, który będzie przekazany pacjentowi.